30 Kasım 2023
weather
12°
Video Galeri Fotoğraf Galeri
Künye İletişim
Facebook
Telegram
YouTube
Twitter
Instagram
LinkedIn
ANASAYFA Güncel Bakan Özhaseki açıkladı! Asrın felaketinden 18 il ve 14 milyon insan etkilendi

Bakan Özhaseki açıkladı! Asrın felaketinden 18 il ve 14 milyon insan etkilendi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi ziyaretler ve incelemeler için gittiği Yozgat'ta Gazze ve Kahramanmaraş başlıklı açıklamalarda bulundu.
YAYINLAMA: 18 Kasım 2023 / 22.37
GÜNCELLEME: 18 Kasım 2023 / 22.37
YAZAR: Gülcan Özer

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi ziyaretler ve incelemeler için gittiği Yozgat'ta Gazze ve Kahramanmaraş başlıklı açıklamalarda bulundu.

Bakan Özhaseki açıkladı! Asrın felaketinden 18 il ve 14 milyon insan etkilendi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İsrail’in Gazze’deki katliamına ilişin, “Cumhurbaşkanımızın gayretleri bütün dünya kamuoyunu ayağa kaldırırken ne yazık ki güçlü ülkeyiz diyen Amerika, medeni ülkeyiz diye her fırsatta etrafa ders vermeye çalışan Avrupa Birliği ülkeleri o vahşeti izlemeye devam ediyor” dedi.

 "6 ŞUBAT DEPREMİNDEN 14 MİLYON İNSAN ETKİLENDİ" 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi ziyaretler ve incelemeler için geldiği Yozgat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlere ve İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama değindi. Yozgat Valiliği ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, bakanlık olarak ülkenin dört bir yanında faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyerek, “Bir kaç ay kadar önce de aslında asrın felaketi olarak nitelendirilse de bizim Müslüman Türk insanının bin yıllık Anadolu serüveninde karşısına gelebilecek olan en büyük felaketle karşı karşıya kaldık. 

18 ilimiz doğrudan etkilendi. 14 milyon insan bundan zarar gördü. Sadece bina olarak yıkılan toplam bağımsız birim sayısı 850 bin olarak kayıtlara geçti. Birçok insan evinden uzakta yaşıyor. Konteyner kentlerde yaşıyor. İlk günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bütün bakanlarımız, valilerimiz, kaymakamlarımız o bölgelerde görevlendirildi. Nihayetinde ben de o dönem Ak Parti'de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıydım. 810 belediyemiz var. Bütün belediyelerimizi o bölgeye sevk ettik. Hep birlikte bu yaraları sarmaya gayret ettik. Çok şükür bunda da başarılı olduk” dedi.

 "200 BİNDEN FAZLA KONUT İNŞA EDİLDİ" 

Bakan Özhaseki deprem bölgelerinde 200 binden fazla konut inşa edildiğini de belirterek, “Rabbime hamdolsun yaraları sarıyoruz. Şu anda 200 binden fazla konut inşaatı bitmek üzere, 250 bine yakın vatandaşımız geri dönüşüm için maddi yardımda bulunmamızı istiyorlar. Biz zaten onun şartlarını açıkladık. Evini yapmak isteyen vatandaşımıza bir buçuk milyon lira, yarısı hibe yarısı da 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli faizsiz şekilde de nasıl yardımda bulunacağımızı da izah ettik. Bu arada çelikten köy evlerimizi yapmaya da hızla devam ediyoruz. 

Çok şükür Türkiye, ekonomisi ile bunun dışındaki her bir alanda yapmış olduğu atılımlarla da etrafımızdaki birçok ülkeyi kıskandırmaya da devam ediyor. Bir taraftan da deprem yaralarını sarıyoruz. Bunların altından kalkabilmek kolay değil” diye konuştu. 

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Vakıfbank aylık 184 TL’den başlayan taksitle ihtiyaç kredisi veriyor! İşte ödeme tablosu

Vakıfbank aylık 184 TL’den başlayan taksitle ihtiyaç kredisi veriyor! İşte ödeme tablosu