ANASAYFA Güncel O şehirlerde yaşayanlar dikkat! Meteoroloji'den 14 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi

O şehirlerde yaşayanlar dikkat! Meteoroloji'den 14 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre 8 Aralık 2023 için toplamda 14 ilde kuvvetli sağanak uyarısının verildiği duyuruldu.
YAYINLAMA: 07 Aralık 2023 / 18.28
GÜNCELLEME: 07 Aralık 2023 / 18.28
YAZAR: Gülcan Özer

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre 8 Aralık 2023 için toplamda 14 ilde kuvvetli sağanak uyarısının verildiği duyuruldu.

O şehirlerde yaşayanlar dikkat! Meteoroloji'den 14 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi

Aralık ayına girilmesi ile birlikte havalar da günden güne oldukça soğumaya başladı. Bazı illerde kuvvetli sağanak ve fırtına afetlere neden olurken yurdun belirli bölgelerinde ise kar yağışları etkisini göstermeye devam ediyor. Durum bu şekilde iken bugün Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda toplamda 14 ilde kuvvetli sağanak ve fırtınanın beklendiği ifade edildi. 

Sarı ve turuncu kodlar ile açıklanan bu iller için yapılan uyarılarda vatandaşların olası bir afete karşı gerekli önlemlerini alması gerektiği belirtildi. Konuya dair yapılan açıklamalarda hangi illerde kuvvetli yağışların beklendiği hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

METEOROLOJİ'DEN KUVVETLİ SAĞANAK UYARISI!

MGM tarafından toplamda 14 il için verilen sarı ve turuncu kodlu uyarılar şu şekilde duyuruldu;

Akdeniz Bölgesinde Şiddetli Yağış Bekleniyor!

Bu gece saatlerinden itibaren Antalya merkez ve batısı, Isparta ve Burdur’un doğusunda kuvvetli (21-50 kg/m2), Mersin ve Adana’da yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2), Antalya’nın doğusunda çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların Antalya’nın doğusunun 1500 m üzeri yüksek kesimlerinde (özellikle Antalya-Konya yolunun Alacabel mevkiinde) kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Marmara’nın Doğusunda Kuvvetli Yağış Bekleniyor!

Bu gece saatlerinden itibaren Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ile kuzey ilçeleri ağırlıklı olarak İstanbul’da kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Yağışların zamanla 1000 m üzeri yüksek kesimlerde kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Ege’nin Batısında Kuvvetli Yağış Bekleniyor!

Bugün akşam saatlerinden itibaren İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla’da yerel olarak kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

Yapılan değerlendirmeler ile birlikte yurdun 3 bölgesinde de kuvvetli sağanak ve fırtınanın beklendiği, yer yer kar yağışlarına karşı da dikkatli olunması gerektiği ifade edildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
EYT’lilerin dosyası yine onaylanmadı

EYT’lilerin dosyası yine onaylanmadı