30 Kasım 2023
weather
12°
Video Galeri Fotoğraf Galeri
Künye İletişim
Facebook
Telegram
YouTube
Twitter
Instagram
LinkedIn
ANASAYFA Ekonomi Konut fiyatlarının düşeceği tarih belli oldu! Ev sahibi olmak isteyen o günü beklesin

Konut fiyatlarının düşeceği tarih belli oldu! Ev sahibi olmak isteyen o günü beklesin

Ev fiyatlarında yaşanan yükseliş dar gelirlinin ardından orta gelirlinin de bütçesini aşarken konut fiyatlarının düşeceği tarih belli oldu.
YAYINLAMA: 10 Kasım 2023 / 20.50
GÜNCELLEME: 10 Kasım 2023 / 20.50
YAZAR: Serhat Karaman

Ev fiyatlarında yaşanan yükseliş dar gelirlinin ardından orta gelirlinin de bütçesini aşarken konut fiyatlarının düşeceği tarih belli oldu.

Konut fiyatlarının düşeceği tarih belli oldu! Ev sahibi olmak isteyen o günü beklesin

Koronavirüs salgını ilk patlak verdiği dönemde düşen konut fiyatları sonrasında ise çok daha hızlı bir şekilde yükselişe geçmişti. Özellikle de zorunlu karantina uygulamaları nedeniyle müstakil ve bahçeli evlerin fiyatları rekor geçerken uzaktan eğitim ve çalışma sistemine geçiş yapılması yazlık beldelere göçü arttırmıştı. Pandemi nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısında yaşanan artış kalabalık şehirlerden ve il / ilçe merkezlerinden kaçışı hızlandırırken arsa fiyatları da yükselmişti. Aynı dönemde Türkiye'nin yoğun mülteci göçü alması, enflasyonda ve inşaat maliyetlerinde yaşanan artış, konutta arz talep dengesinin bozulması dünya genelinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülkenin Türkiye olmasına neden olmuştu. 

KONUT FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, 2024'TE EV FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ? 

Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporuna göre Türkiye'de ortalama konut fiyatı 1 milyon 500 bin TL barajını aşarken büyük şehirlerde bu rakam 2 milyon lirayı bile geride bırakmıştı. Önce dar gelirlilerin ardından ise orta gelirlilerinin de bu fiyatlarla ev sahibi olması imkansız bir hale gelirken vatandaş ev fiyatlarının düşeceği tarihi merak etmeye başlamıştı. 

Konu hakkında son dakika açıklaması Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapıldı. Türkiye Yüzyılı Şehircilik Politikaları Çalıştayına katılan Bakan Özhaseki burada yaptığı konuşmasında “100 bin civarında tek katlı köy evlerini de inşallah 6 ayda tamamlamayı planlıyoruz. Deprem bölgesinde yaklaşık 800 bine yakın bağımsız bölüm yapılacak. 

İstanbul’a birkaç senede 500-600 bin konut yapacağız. TOKİ de sosyal konutlar noktasında çeşitli sayılar verdi. Bütün bunları önümüzdeki 1 sene içinde devreye aldığımızda fiyatların yavaş yavaş düşmeye başladığını göreceksiniz. Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak, diye düşünüyorum” diyerek ev fiyatlarının bakanlık tarafından yapılan konutların teslim edilmeye başlaması ile 2024 yılının sonuna doğru düşüşe geçeceğini ifade etti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İş Bankası'ndan 250 Bin TL limitli anında ihtiyaç kredisi kampanyası

İş Bankası'ndan 250 Bin TL limitli anında ihtiyaç kredisi kampanyası