ANASAYFA Sağlık Uyuz hastalığı yayılmaya devam ediyor

Uyuz hastalığı yayılmaya devam ediyor

Son dönemde Türkiye'de görülme sıklığı büyük bir hızla artan uyuz hastalığı hakkında uzmanlardan yeni uyarılar geldi.
YAYINLAMA: 14 Kasım 2023 / 12.14
GÜNCELLEME: 14 Kasım 2023 / 12.14
YAZAR: Serhat Karaman

Son dönemde Türkiye'de görülme sıklığı büyük bir hızla artan uyuz hastalığı hakkında uzmanlardan yeni uyarılar geldi.

Uyuz hastalığı yayılmaya devam ediyor

Bu sene son dönemde pek çok vatandaş tarafından benzer şikayetler ile başlayan uyuz vakaları hakkında uzmanlardan açıklama gelmeye devam ediyor. Türkiye’de vakalarda yaşanan artışın ardından vatandaşlar tarafından endişeler artmaya başladı. Konuya ilişkin hem Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklama gelirken hem de uzman doktorlar hangi durumlara dikkatli olunması gerektiği hakkında vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunuldu. 

İnternet üzerinden de sık sık araştırmaların yapıldığı bu konuda kişiler tarafından yapılan en çok yapılan araştırma hangi belirtilerin uyuz vakası olarak görülebileceği yönünde oldu. Merak edilenlere ilişkin açıklama yapan bir diğer isim Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Neşe Göçer Gürok oldu. Vatandaşların vücutlarında yaşadıkları bazı belirtilere karşı dikkat etmeleri gerektiği konusunda peş peşe uyarılara yer verildi.

BU BELİRTİLERE MUTLAKA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR! 

Uyuz vakalarında görülen belirtilerden bahseden Gürok, özellikle de gece meydana gelen kaşıntılar hakkında "Neden gece kaşıntısına sebep oluyor? Çünkü vücut gece belli bir ısıya ulaştığında özellikle hasta yatarken kaşıntıdan dolayı uyumakta zorlanıyor ya da uykusundan uyandırıyor. Onun dışında özellikle el ve ayak bileklerinde, parmak aralarında, koltuk altlarında, kasıklarda ve özellikle erkeklerde genital bölgede kadınlarda ise meme başı etrafında kaşıntılar ve uyuza dair belirtiler görebiliyoruz. Bu belirtiler, sillion dediğimiz parazite dair tüneller, kabarıklıklar ve kişinin derisini kaşımasıyla birlikte tırnak izleri olabiliyor” şeklinde konuştu. 

UYUZ HASTALIĞI BULAŞICI MI? 

Belirtiler haricinde vatandaşlar tarafından en büyük panik bulaşıcılık konusunda olurken özellikle de hayvanlar üzerinden bulaşıcı olabileceği yönünde yanılgılar ortaya çıkmaktadır. Uzman isim Görok tarafından yapılan açıklamalarda, “Uyuz hayvanlardan bulaşmıyor. Bizim uyuz yapan dediğimiz parazit, sarcoptes scabiei var hominis insanlarda yapan, sarcoptes var canis kedi ve köpeklerde, bovis, sığırlarda yapıyor. Bir türün hastalığı diğer türe bulaşmıyor. Bir insan uyuz kapmışsa bu başka bir insandan bulaşmıştır. 

Kediden, köpekten veya başka bir canlıdan bulaşmamıştır. Çünkü bizde uyuz yapan sarcoptes scabiei var hominis dediğimiz insana özgü ve zorunlu bir insan parazitidir. Başka canlılardan bulaşmaz. Uyuz vakası, yakın temasla bulaşır. Beraber uyumak, beraber vakit geçirmek, yan yana durmak uyuza neden olabilir fakat bunun için ortalama olarak 15 dakika birlikte olmak gerekiyor. O yüzden bir kişinin yanına kısa bir süre oturduktan sonra uyuz olma ihtimali yok” ifadeleri ile hem hayvanlardan bulaşmadığı konusunda bilgilendirme yapıldı hem de hangi yollardan bulaşıcı olabileceği konusuna netlik kazandırıldı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İslam Memiş'ten altın fiyatları hakkında yeni tahmin ve yorum

İslam Memiş'ten altın fiyatları hakkında yeni tahmin ve yorum