ANASAYFA Güncel 10 bin polis memuru alımları başladı mı, ne zaman başlayacak?

10 bin polis memuru alımları başladı mı, ne zaman başlayacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz ay yapılan duyuru ile toplamda 10 bin polis memuru alımının yapılacağı öğrenilmişti. Başvuruların ne zaman başlayacağı ise merak konusu oldu.
YAYINLAMA: 10 Aralık 2023 / 18.56
GÜNCELLEME: 10 Aralık 2023 / 18.56
YAZAR: Gülcan Özer

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz ay yapılan duyuru ile toplamda 10 bin polis memuru alımının yapılacağı öğrenilmişti. Başvuruların ne zaman başlayacağı ise merak konusu oldu.

10 bin polis memuru alımları başladı mı, ne zaman başlayacak?

Polis olmak isteyen binlerce kişi için geçtiğimiz ay Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru ile birlikte 10 bin polis memuru alımı yapılacağı öğrenilmişti. Bu kapsamda yalnızca kadroların alınacağı konusunda bilgilendirme yapılarak alımların ne zaman yapılacağı ve şartların neler olduğu gibi konusunda herhangi bir açıklama geldi. 

Konu hakkında merak edilenlerin artmasının ardından geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından konu hakkında açıklama geldi. Yapılan bu açıklamalarda yakın zamanda gerekli olan tüm bilgilendirmeleri yapılacağı yazıyordu. 

EGM'YE 10 BİN POLİS MEMURU ALIMI YAPILACAK!

Resmi Gazete'de yayımlanan duyuru ile birlikte alımlar hakkında şu şekilde bilgilendirme yapıldı;

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE KADRO İHDAS EDİLMESİNE İLİŞKİN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ

Kararname Numarası: 156

MADDE 1- Ekli (1) ve (2) sayılı listede yer alan kadrolar ihdas edilerek 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin eki (I) sayılı Cetvelin ilgili bölümüne eklenmiştir.

Ekli (2) sayılı listede yer alan kadrolar, bu kadrolara atama yapılmasını müteakip herhangi bir şekilde boşalması halinde başka bir işleme gerek olmaksızın iptal edilmiş ve 2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi eki (I) sayılı Cetvelin ilgili bölümünden çıkarılmış sayılır. Söz konusu kadrolardan boşalanlar, boşaldıkları tarihten itibaren bir ay içinde Kamu Personeli Bilgi Sisteminin bulunduğu kuruma bildirilir.

MADDE 2- Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR ?

Yayımlanan duyurunun ardından başvuru için gerekli olan şartlar merak konusu oldu. Başvuru şartları şu şekilde verildi;

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Lisans, önlisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

ç) Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)
Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Bakan Mehmet Şimşek'ten TL ve enflasyon açıklaması

Bakan Mehmet Şimşek'ten TL ve enflasyon açıklaması